ISC1210SY82NM
Manufacturers: Vishay / Dale
Product Category: Fixed Inductors
Data Sheet: ISC1210SY82NM
Description: FIXED IND 82NH 460MA 450 MOHM
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Vishay / Dale
Type Wirewound
Series ISC-1210
Ratings -
Q @ Freq 38 @ 50MHz
Packaging Tape & Reel (TR)
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 82nH
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1210 (3225 Metric)
Material - Core Non-Magnetic
Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
DC Resistance (DCR) 450mOhm Max
Current - Saturation -
Current Rating (Amps) 460mA
Height - Seated (Max) 0.095" (2.41mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package 1210
Frequency - Self Resonant 900MHz
Inductance Frequency - Test 50MHz