IMC1210EB151J
Manufacturers: Vishay / Dale
Product Category: Fixed Inductors
Data Sheet: IMC1210EB151J
Description: FIXED IND 150UH 65MA 15 OHM SMD
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Vishay / Dale
Type Wirewound
Series IMC-1210
Ratings -
Q @ Freq 15 @ 796kHz
Packaging Bulk
Shielding Unshielded
Tolerance ±5%
Inductance 150µH
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1210 (3225 Metric)
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
DC Resistance (DCR) 15Ohm Max
Current - Saturation -
Current Rating (Amps) 65mA
Height - Seated (Max) 0.095" (2.41mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package 1210
Frequency - Self Resonant 6.5MHz
Inductance Frequency - Test 796kHz