| Manufacturers: | Vishay / Dale |
|---|---|
| Product Category: | Chassis Mount Resistors |
| Data Sheet: | DVY164MJB19V1 |
| Description: | RES CHAS MNT 164M OHM 5% 60W |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay / Dale |
| Product Category | Chassis Mount Resistors |
| Series | D |
| Features | High Voltage |
| Packaging | Bulk |
| Tolerance | ±5% |
| Lead Style | Ferrule Ends (Ferrule Ends, M5 Thread) |
| Resistance | 164 MOhms |
| Composition | Carbon Film |
| Part Status | Active |
| Failure Rate | - |
| Power (Watts) | 60W |
| Package / Case | Axial, Tubular |
| Mounting Feature | Brackets (not included) |
| Size / Dimension | 1.500" Dia x 15.690" L (38.10mm x 398.53mm) |
| Coating, Housing Type | Epoxy Coated |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | - |
| Temperature Coefficient | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $140.84 | $138.02 | $135.26 |