| Manufacturers: | Vishay / Dale |
|---|---|
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Data Sheet: | D55342K07B4E75RS3 |
| Description: | RES SMD 4.75K OHM 1% 1/4W 1206 |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay / Dale |
| Product Category | Chip Resistor - Surface Mount |
| Series | Military, MIL-PRF-55342, RM1206 |
| Features | Military |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Tolerance | ±1% |
| Resistance | 4.75 kOhms |
| Composition | Thick Film |
| Part Status | Active |
| Failure Rate | R (0.01%) |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) |
| Size / Dimension | 0.125" L x 0.063" W (3.18mm x 1.60mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.033" (0.84mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C |
| Number of Terminations | 2 |
| Supplier Device Package | 1206 |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |