| Manufacturers: | Vishay BC Components |
|---|---|
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Data Sheet: | Z32041436809J2CC04 |
| Description: | RES 68 OHM 3W 5% AXIAL |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay BC Components |
| Product Category | Through Hole Resistors |
| Series | Z300-C |
| Features | Flame Retardant Coating, High Voltage, Pulse Withstanding, Safety |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Tolerance | ±5% |
| Resistance | 68 Ohms |
| Composition | Wirewound |
| Part Status | Discontinued at Digi-Key |
| Failure Rate | - |
| Power (Watts) | 3W |
| Package / Case | Axial |
| Size / Dimension | 0.189" Dia x 0.512" L (4.80mm x 13.00mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 250°C |
| Number of Terminations | 2 |
| Supplier Device Package | Axial |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |