WKP102MCPSRKKR
Manufacturers: Vishay BC Components
Product Category: Ceramic Capacitors
Data Sheet: WKP102MCPSRKKR
Description: CAP CER 1000PF 760VAC Y5U RADIAL
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Vishay BC Components
Series WKP
Ratings X1, Y1
Features -
Packaging Bulk
Tolerance ±20%
Lead Style Straight
Capacitance 1000pF
Part Status Active
Applications Safety
Failure Rate -
Lead Spacing 0.492" (12.50mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Disc
Thickness (Max) -
Voltage - Rated 760VAC
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.512" (13.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C