| Manufacturers: | Vishay BC Components |
|---|---|
| Product Category: | TVS - Varistors, MOVs |
| Data Sheet: | VDRUS20Z250BSE |
| Description: | VDR US 20D 130AA 250V STLDS BULK |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay BC Components |
| Product Category | TVS - Varistors, MOVs |
| Energy | 350J |
| Series | VDRUS |
| Features | - |
| Packaging | Bulk |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Disc 20mm |
| Current - Surge | 13kA |
| Maximum AC Volts | 250V |
| Maximum DC Volts | 320V |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Varistor Voltage (Max) | 429V |
| Varistor Voltage (Min) | 351V |
| Varistor Voltage (Typ) | 390V |
| Capacitance @ Frequency | 960pF @ 1kHz |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $2.36 | $2.31 | $2.27 |