| Manufacturers: | Vishay BC Components |
|---|---|
| Product Category: | TVS - Varistors, MOVs |
| Data Sheet: | VDRUS14X550BSE |
| Description: | VDR US 14D 8000A 550V STLDS BULK |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay BC Components |
| Product Category | TVS - Varistors, MOVs |
| Energy | 295J |
| Series | VDRUS |
| Features | - |
| Packaging | Bulk |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Disc 14mm |
| Current - Surge | 8kA |
| Maximum AC Volts | 550V |
| Maximum DC Volts | 745V |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Varistor Voltage (Max) | 1.001kV |
| Varistor Voltage (Min) | 819V |
| Varistor Voltage (Typ) | 910V |
| Capacitance @ Frequency | 180pF @ 1kHz |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $1.65 | $1.62 | $1.58 |