| Manufacturers: | Vishay BC Components |
|---|---|
| Product Category: | Ceramic Capacitors |
| Data Sheet: | S103M47Z5UN65L0R |
| Description: | CAP CER 10000PF 1KV Z5U RADIAL |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay BC Components |
| Product Category | Ceramic Capacitors |
| Series | S |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Packaging | Bulk |
| Tolerance | ±20% |
| Lead Style | Straight |
| Capacitance | 10000pF |
| Part Status | Active |
| Applications | General Purpose |
| Failure Rate | - |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Disc |
| Thickness (Max) | - |
| Voltage - Rated | 1000V (1kV) |
| Size / Dimension | 0.472" Dia (12.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.661" (16.80mm) |
| Operating Temperature | -30°C ~ 125°C |
| Temperature Coefficient | Z5U |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.08 | $0.08 | $0.08 |