PAC500002009FAC000
Manufacturers: Vishay BC Components
Product Category: Through Hole Resistors
Data Sheet: PAC500002009FAC000
Description: RES 20 OHM 5W 1% AXIAL
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Vishay BC Components
Series PAC
Features Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Packaging Cut Tape (CT)
Tolerance ±1%
Resistance 20 Ohms
Composition Wirewound
Part Status Active
Failure Rate -
Power (Watts) 5W
Package / Case Axial
Size / Dimension 0.295" Dia x 1.024" L (7.50mm x 26.00mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 275°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient ±100ppm/°C