PAC100002007FA1000
Manufacturers: Vishay BC Components
Product Category: Through Hole Resistors
Data Sheet: PAC100002007FA1000
Description: RES 0.2 OHM 1W 1% AXIAL
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Vishay BC Components
Series PAC
Features Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Packaging Cut Tape (CT)
Tolerance ±1%
Resistance 200 mOhms
Composition Wirewound
Part Status Active
Failure Rate -
Power (Watts) 1W
Package / Case Axial
Size / Dimension 0.169" Dia x 0.433" L (4.30mm x 11.00mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 275°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient ±100ppm/°C