MKP385539040JPI2T0
Manufacturers: Vishay BC Components
Product Category: Film Capacitors
Data Sheet: MKP385539040JPI2T0
Description: CAP FILM 3.9UF 5% 400VDC RADIAL
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Vishay BC Components
Series MKP385
Ratings -
Features -
Packaging Bulk
Tolerance ±5%
Capacitance 3.9µF
Part Status Active
Termination PC Pins
Applications DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Lead Spacing 1.476" (37.50mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 1.634" L x 0.630" W (41.50mm x 16.00mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 200V
Voltage Rating - DC 400V
Height - Seated (Max) 1.122" (28.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 110°C