MKP385351125JC02Z0
Manufacturers: Vishay BC Components
Product Category: Film Capacitors
Data Sheet: MKP385351125JC02Z0
Description: CAP FILM 0.051UF 5% 1.25KVDC RAD
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Vishay BC Components
Series MKP385
Ratings -
Features -
Packaging Tape & Reel (TR)
Tolerance ±5%
Capacitance 0.051µF
Part Status Active
Termination PC Pins
Applications DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.689" L x 0.394" W (17.50mm x 10.00mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 450V
Voltage Rating - DC 1250V (1.25kV)
Height - Seated (Max) 0.728" (18.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 110°C