MKP385351100JIP2T0
Manufacturers: Vishay BC Components
Product Category: Film Capacitors
Data Sheet: MKP385351100JIP2T0
Description: CAP FILM 0.051UF 5% 1KVDC RADIAL
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Vishay BC Components
Series MKP385
Ratings -
Features -
Packaging Tray
Tolerance ±5%
Capacitance 0.051µF
Part Status Active
Termination PC Pins
Applications DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Lead Spacing 0.886" (22.50mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 1.024" L x 0.236" W (26.00mm x 6.00mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 350V
Voltage Rating - DC 1000V (1kV)
Height - Seated (Max) 0.610" (15.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 110°C