| Manufacturers: | Vishay BC Components |
|---|---|
| Product Category: | Film Capacitors |
| Data Sheet: | MKP1847510444P4 |
| Description: | CAP FILM 1UF 5% 440VAC RAD 4LD |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay BC Components |
| Product Category | Film Capacitors |
| Series | MKP1847 |
| Ratings | - |
| Features | Long Life |
| Packaging | Bulk |
| Tolerance | ±5% |
| Capacitance | 1µF |
| Part Status | Active |
| Termination | PC Pins |
| Applications | DC Link, DC Filtering; EMI, RFI Suppression; High Pulse, DV/DT |
| Lead Spacing | 1.476" (37.50mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial - 4 Leads |
| Size / Dimension | 1.634" L x 0.618" W (41.50mm x 15.70mm) |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized |
| Voltage Rating - AC | 440V |
| Voltage Rating - DC | - |
| Height - Seated (Max) | 1.122" (28.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $6.62 | $6.49 | $6.36 |