MKP1845410166
Manufacturers: Vishay BC Components
Product Category: Film Capacitors
Data Sheet: MKP1845410166
Description: CAP FILM 0.1UF 20% 160VDC AXIAL
Series MKP1845
Packaging Bulk
Tolerance ±20%
Capacitance 0.1µF
Lead Spacing -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial
Size / Dimension 0.276" Dia x 0.866" L (7.00mm x 22.00mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 100V
Voltage Rating - DC 160V
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 100°C