| Manufacturers: | Vishay BC Components |
|---|---|
| Product Category: | Film Capacitors |
| Data Sheet: | MKP1841268206V |
| Description: | CAP FILM 6800PF 20% 2KVDC RADIAL |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay BC Components |
| Product Category | Film Capacitors |
| Series | MKP1841 |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 6800pF |
| Part Status | Active |
| Termination | PC Pins |
| Applications | DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT; Snubber |
| Lead Spacing | 0.886" (22.50mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Size / Dimension | 1.024" L x 0.276" W (26.00mm x 7.00mm) |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized |
| Voltage Rating - AC | 700V |
| Voltage Rating - DC | 2000V (2kV) |
| Height - Seated (Max) | 0.650" (16.50mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 100°C |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.89 | $0.87 | $0.85 |