MKP1839333161
Manufacturers: Vishay BC Components
Product Category: Film Capacitors
Data Sheet: MKP1839333161
Description: CAP FILM 0.033UF 1% 160VDC AXIAL
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Vishay BC Components
Series MKP1839
Ratings -
Features -
Packaging Bulk
Tolerance ±1%
Capacitance 0.033µF
Part Status Active
Termination PC Pins
Applications DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT
Lead Spacing -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial
Size / Dimension 0.197" Dia x 0.433" L (5.00mm x 11.00mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 100V
Voltage Rating - DC 160V
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 100°C