MBB02070C6201FCT00
Manufacturers: Vishay BC Components
Product Category: Through Hole Resistors
Data Sheet: MBB02070C6201FCT00
Description: RES 6.2K OHM 0.6W 1% AXIAL
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Vishay BC Components
Series MBB/SMA 0207 - Professional
Features Automotive AEC-Q200
Packaging Cut Tape (CT)
Tolerance ±1%
Resistance 6.2 kOhms
Composition Metal Film
Part Status Active
Failure Rate -
Power (Watts) 0.6W
Package / Case Axial
Size / Dimension 0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package -
Temperature Coefficient ±50ppm/°C