MAL250057392E3
Manufacturers: Vishay BC Components
Product Category: Aluminum Electrolytic Capacitors
Data Sheet: MAL250057392E3
Description: CAP ALUM 3900UF 20% 450V SCREW
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Vishay BC Components
Series 500 PGP-ST
Ratings -
Impedance 25 mOhms
Packaging Bulk
Tolerance ±20%
Capacitance 3900µF
Part Status Active
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.252" (31.80mm)
Polarization Polar
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Voltage - Rated 450V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 2.992" Dia (76.00mm)
Height - Seated (Max) 4.398" (111.70mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 28.4A @ 120Hz
ESR (Equivalent Series Resistance) 32mOhm @ 120Hz