MAL250034153E3
Manufacturers: Vishay BC Components
Product Category: Aluminum Electrolytic Capacitors
Data Sheet: MAL250034153E3
Description: CAP ALUM 15000UF 20% 420V SCREW
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Vishay BC Components
Series 500 PGP-ST
Ratings -
Impedance 6 mOhms
Packaging Bulk
Tolerance ±20%
Capacitance 15000µF
Part Status Active
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.252" (31.80mm)
Polarization Polar
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Voltage - Rated 420V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 3.543" Dia (90.00mm)
Height - Seated (Max) 8.795" (223.40mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 65A @ 120Hz
ESR (Equivalent Series Resistance) 8mOhm @ 120Hz