MAL216254104E3
Manufacturers: Vishay BC Components
Product Category: Aluminum Electrolytic Capacitors
Data Sheet: MAL216254104E3
Description: CAP ALUM 100000UF 20% 10V RADIAL
Series 162 PLL-PW
Ratings -
Impedance 15 mOhms
Packaging Bulk
Tolerance ±20%
Capacitance 100000µF
Part Status Active
Applications General Purpose
Lead Spacing -
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In - 5 Lead
Voltage - Rated 10V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.575" Dia (40.00mm)
Height - Seated (Max) 2.953" (75.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 10A @ 100Hz
ESR (Equivalent Series Resistance) 16mOhm @ 100Hz