MAL216099101E3
Manufacturers: Vishay BC Components
Product Category: Aluminum Electrolytic Capacitors
Data Sheet: MAL216099101E3
Description: CAP ALUM 100UF 20% 50V SMD
Series 160 CLA
Ratings AEC-Q200
Impedance 130 mOhms
Packaging Cut Tape (CT)
Tolerance ±20%
Capacitance 100µF
Part Status Active
Applications Automotive
Lead Spacing -
Polarization Polar
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Radial, Can - SMD
Voltage - Rated 50V
Lifetime @ Temp. 1250 Hrs @ 150°C
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 0.551" (14.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Surface Mount Land Size 0.508" L x 0.508" W (12.90mm x 12.90mm)
Ripple Current @ High Frequency 420mA @ 100kHz