MAL215866103E3
Manufacturers: Vishay BC Components
Product Category: Aluminum Electrolytic Capacitors
Data Sheet: MAL215866103E3
Description: CAP ALUM 10000UF 20% 25V SNAP
Series 158 PUL-SI
Ratings -
Impedance 44 mOhms
Packaging Bulk
Tolerance ±20%
Capacitance 10000µF
Part Status Active
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Voltage - Rated 25V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max) 1.654" (42.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 4.18A @ 100Hz
ESR (Equivalent Series Resistance) 52mOhm @ 100Hz