MAL215296475E3
Manufacturers: Vishay BC Components
Product Category: Aluminum Electrolytic Capacitors
Data Sheet: MAL215296475E3
Description: CAP ALUM 4.7UF 20% 400V RADIAL
Series 152 RMH
Ratings AEC-Q200
Impedance 24 Ohms
Packaging Bulk
Tolerance ±20%
Capacitance 4.7µF
Part Status Active
Applications Automotive
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 400V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.532" (13.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 48mA @ 100Hz