| Manufacturers: | Vishay BC Components |
|---|---|
| Product Category: | Aluminum Electrolytic Capacitors |
| Data Sheet: | MAL214698686E3 |
| Description: | CAP ALUM 680UF 20% 63V RADIAL |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay BC Components |
| Product Category | Aluminum Electrolytic Capacitors |
| Series | 146 RTI |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Impedance | 36 mOhms |
| Packaging | Tape & Box (TB) |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 680µF |
| Part Status | Active |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Voltage - Rated | 63V |
| Lifetime @ Temp. | 6000 Hrs @ 125°C |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.319" (33.50mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.2A @ 100kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $1.88 | $1.84 | $1.81 |