MAL214250101E3
Manufacturers: Vishay BC Components
Product Category: Aluminum Electrolytic Capacitors
Data Sheet: MAL214250101E3
Description: CAP ALUM 100UF 20% 35V RADIAL
Series 142 RHS
Ratings -
Packaging Bulk
Tolerance ±20%
Capacitance 100µF
Part Status Active
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Polarization -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 35V
Lifetime @ Temp. 2500 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ High Frequency 135mA @ 10kHz