MAL214230102E3
Manufacturers: Vishay BC Components
Product Category: Aluminum Electrolytic Capacitors
Data Sheet: MAL214230102E3
Description: CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL
Series 142 RHS
Ratings -
Packaging Tape & Box (TB)
Tolerance ±20%
Capacitance 1000µF
Part Status Active
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Polarization -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 35V
Lifetime @ Temp. 2500 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ High Frequency 1.094A @ 10kHz