MAL213826101E3
Manufacturers: Vishay BC Components
Product Category: Aluminum Electrolytic Capacitors
Data Sheet: MAL213826101E3
Description: CAP ALUM 100UF 20% 25V AXIAL
Series 138 AML
Ratings -
Impedance 550 mOhms
Packaging Tape & Reel (TR)
Tolerance ±20%
Capacitance 100µF
Part Status Active
Applications Automotive
Lead Spacing -
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial, Can
Voltage - Rated 25V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.256" Dia x 0.709" L (6.50mm x 18.00mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 160mA @ 100Hz
ESR (Equivalent Series Resistance) 2.1Ohm @ 100kHz