MAL213214102E3
Manufacturers: Vishay BC Components
Product Category: Aluminum Electrolytic Capacitors
Data Sheet: MAL213214102E3
Description: CAP ALUM 1000UF 10V AXIAL
Series 132 ALL-DIN
Ratings -
Packaging Bulk
Tolerance -10%, +50%
Capacitance 1000µF
Part Status Active
Applications General Purpose
Lead Spacing -
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial, Can
Voltage - Rated 10V
Lifetime @ Temp. 15000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.591" Dia x 1.181" L (15.00mm x 30.00mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 640mA @ 100Hz
ESR (Equivalent Series Resistance) 280mOhm @ 100Hz