MAL212047681E3
Manufacturers: Vishay BC Components
Product Category: Aluminum Electrolytic Capacitors
Data Sheet: MAL212047681E3
Description: CAP ALUM 680UF 20% 40V RADIAL
Series 120 ATC
Ratings AEC-Q200
Impedance 55 mOhms
Packaging Bulk
Tolerance ±20%
Capacitance 680µF
Part Status Active
Applications Automotive
Lead Spacing 0.325" (8.25mm)
Polarization -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Mounting Ring - 4 Lead
Voltage - Rated 40V
Lifetime @ Temp. 8000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension 0.591" Dia x 1.181" L (15.00mm x 30.00mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ High Frequency 2.84A @ 10kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 75mOhm