| Manufacturers: | Vishay BC Components |
|---|---|
| Product Category: | Aluminum Electrolytic Capacitors |
| Data Sheet: | MAL211914471E3 |
| Description: | CAP ALUM 470UF 10V AXIAL |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay BC Components |
| Product Category | Aluminum Electrolytic Capacitors |
| Series | 119 AHT-DIN |
| Ratings | - |
| Impedance | 380 mOhms |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Tolerance | -10%, +50% |
| Capacitance | 470µF |
| Part Status | Active |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | - |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Axial, Can |
| Voltage - Rated | 10V |
| Lifetime @ Temp. | 8000 Hrs @ 125°C |
| Size / Dimension | 0.492" Dia x 1.181" L (12.50mm x 30.00mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 550mA @ 100Hz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 540mOhm @ 100Hz |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $1.79 | $1.75 | $1.72 |