MAL210677473E3
Manufacturers: Vishay BC Components
Product Category: Aluminum Electrolytic Capacitors
Data Sheet: MAL210677473E3
Description: CAP ALUM 47000UF 40V SCREW
Series 106 PED-ST
Ratings -
Impedance 8 mOhms
Packaging Bulk
Tolerance -10%, +30%
Capacitance 47000µF
Part Status Active
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.122" (28.50mm)
Polarization Polar
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Voltage - Rated 40V
Lifetime @ Temp. 20000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 2.559" Dia (65.00mm)
Height - Seated (Max) 4.402" (111.80mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 24.5A @ 100Hz
ESR (Equivalent Series Resistance) 8mOhm @ 100Hz