MAL210659472E3
Manufacturers: Vishay BC Components
Product Category: Aluminum Electrolytic Capacitors
Data Sheet: MAL210659472E3
Description: CAP ALUM 4700UF 100V SCREW
Series 106 PED-ST
Ratings -
Impedance 12 mOhms
Packaging Bulk
Tolerance -10%, +30%
Capacitance 4700µF
Part Status Active
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.874" (22.20mm)
Polarization Polar
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Voltage - Rated 100V
Lifetime @ Temp. 20000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 1.969" Dia (50.00mm)
Height - Seated (Max) 3.535" (89.80mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 10.1A @ 100Hz
ESR (Equivalent Series Resistance) 22mOhm @ 100Hz