MAL210482682E3
Manufacturers: Vishay BC Components
Product Category: Aluminum Electrolytic Capacitors
Data Sheet: MAL210482682E3
Description: CAP ALUM 6800UF 20% 200V SCREW
Series 104 PHL-ST
Ratings -
Impedance 14 mOhms
Packaging Bulk
Tolerance ±20%
Capacitance 6800µF
Part Status Active
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.252" (31.80mm)
Polarization Polar
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Voltage - Rated 200V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 2.992" Dia (76.00mm)
Height - Seated (Max) 4.398" (111.70mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 15.2A @ 100Hz
ESR (Equivalent Series Resistance) 22mOhm @ 100Hz