MAL210455103E3
Manufacturers: Vishay BC Components
Product Category: Aluminum Electrolytic Capacitors
Data Sheet: MAL210455103E3
Description: CAP ALUM 10000UF 20% 350V SCREW
Series 104 PHL-ST
Ratings -
Impedance 18 mOhms
Packaging Bulk
Tolerance ±20%
Capacitance 10000µF
Part Status Active
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.252" (31.80mm)
Polarization Polar
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Voltage - Rated 350V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 2.992" Dia (76.00mm)
Height - Seated (Max) 8.886" (225.70mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 18.5A @ 100Hz
ESR (Equivalent Series Resistance) 20mOhm @ 100Hz