MAL210226472E3
Manufacturers: Vishay BC Components
Product Category: Aluminum Electrolytic Capacitors
Data Sheet: MAL210226472E3
Description: CAP ALUM 4700UF 20% 400V SCREW
Series 102 PHR-ST
Ratings -
Impedance 19 mOhms
Packaging Bulk
Tolerance ±20%
Capacitance 4700µF
Part Status Active
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.252" (31.80mm)
Polarization Polar
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Voltage - Rated 400V
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 2.992" Dia (76.00mm)
Height - Seated (Max) 5.972" (151.70mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 16.4A @ 100Hz
ESR (Equivalent Series Resistance) 28mOhm @ 100Hz