MAL210189104E3
Manufacturers: Vishay BC Components
Product Category: Aluminum Electrolytic Capacitors
Data Sheet: MAL210189104E3
Description: CAP ALUM 100000UF 20% 100V SCREW
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Vishay BC Components
Series 101 PHR-ST
Ratings -
Impedance 5 mOhms
Packaging Bulk
Tolerance ±20%
Capacitance 100000µF
Part Status Active
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.252" (31.80mm)
Polarization Polar
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Voltage - Rated 100V
Lifetime @ Temp. 15000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 3.543" Dia (90.00mm)
Height - Seated (Max) 6.118" (155.40mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 41.5A @ 100Hz
ESR (Equivalent Series Resistance) 5mOhm @ 100Hz