| Manufacturers: | Vishay BC Components |
|---|---|
| Product Category: | Aluminum Electrolytic Capacitors |
| Data Sheet: | MAL210157154E3 |
| Description: | CAP ALUM 150000UF 20% 40V SCREW |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay BC Components |
| Product Category | Aluminum Electrolytic Capacitors |
| Series | 101 PHR-ST |
| Ratings | - |
| Impedance | 6 mOhms |
| Packaging | Bulk |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 150000µF |
| Part Status | Active |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 1.252" (31.80mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Package / Case | Radial, Can - Screw Terminals |
| Voltage - Rated | 40V |
| Lifetime @ Temp. | 15000 Hrs @ 85°C |
| Size / Dimension | 2.992" Dia (76.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 4.398" (111.70mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 20.5A @ 100Hz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 7mOhm @ 100Hz |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $71.94 | $70.50 | $69.09 |