MAL209666102E3
Manufacturers: Vishay BC Components
Product Category: Aluminum Electrolytic Capacitors
Data Sheet: MAL209666102E3
Description: CAP ALUM 1000UF 20% 400V SNAP
Series 096 PLL-4TSI
Ratings -
Impedance 59 mOhms
Packaging Tape & Box (TB)
Tolerance ±20%
Capacitance 1000µF
Part Status Active
Applications General Purpose
Lead Spacing -
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - 4 Lead
Voltage - Rated 400V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max) 2.953" (75.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 5A @ 100Hz
ESR (Equivalent Series Resistance) 183mOhm @ 100Hz