MAL209624182E3
Manufacturers: Vishay BC Components
Product Category: Aluminum Electrolytic Capacitors
Data Sheet: MAL209624182E3
Description: CAP ALUM 1800UF 20% 420V SNAP
Series 096 PLL-4TSI
Ratings -
Impedance 37 mOhms
Packaging Tape & Box (TB)
Tolerance ±20%
Capacitance 1800µF
Part Status Active
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.886" (22.50mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Voltage - Rated 420V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 1.575" Dia (40.00mm)
Height - Seated (Max) 3.937" (100.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 7.6A @ 100Hz
ESR (Equivalent Series Resistance) 221mOhm @ 100Hz