MAL209454221E3
Manufacturers: Vishay BC Components
Product Category: Aluminum Electrolytic Capacitors
Data Sheet: MAL209454221E3
Description: CAP ALUM 220UF 20% 420V SNAP
Series 094 PME-SI
Ratings -
Impedance 440 mOhms
Packaging Tape & Box (TB)
Tolerance ±20%
Capacitance 220µF
Part Status Active
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Voltage - Rated 420V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max) 2.047" (52.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.15A @ 120Hz
ESR (Equivalent Series Resistance) 590mOhm @ 120Hz