MAL205952101E3
Manufacturers: Vishay BC Components
Product Category: Aluminum Electrolytic Capacitors
Data Sheet: MAL205952101E3
Description: CAP ALUM 100UF 20% 200V SNAP
Series 059 PLL-SI
Ratings -
Impedance 730 mOhms
Packaging Bulk
Tolerance ±20%
Capacitance 100µF
Part Status Active
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Voltage - Rated 200V
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 530mA @ 100Hz
ESR (Equivalent Series Resistance) 1.28Ohm @ 100Hz