MAL205756101E3
Manufacturers: Vishay BC Components
Product Category: Aluminum Electrolytic Capacitors
Data Sheet: MAL205756101E3
Description: CAP ALUM 100UF 20% 400V SNAP
Series 057 PSM-SI
Ratings -
Impedance 780 mOhms
Packaging Bulk
Tolerance ±20%
Capacitance 100µF
Part Status Active
Applications Audio
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Voltage - Rated 400V
Lifetime @ Temp. 12000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max) 1.260" (32.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 860mA @ 100Hz
ESR (Equivalent Series Resistance) 1.4Ohm @ 100Hz