MAL205678222E3
Manufacturers: Vishay BC Components
Product Category: Aluminum Electrolytic Capacitors
Data Sheet: MAL205678222E3
Description: CAP ALUM 2200UF 20% 63V SNAP
Series 056 PSM-SI
Ratings -
Impedance 59 mOhms
Packaging Tape & Box (TB)
Tolerance ±20%
Capacitance 2200µF
Part Status Active
Applications Audio
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Voltage - Rated 63V
Lifetime @ Temp. 12000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max) 1.260" (32.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 2.32A @ 100Hz
ESR (Equivalent Series Resistance) 79mOhm @ 100Hz