MAL203856682E3
Manufacturers: Vishay BC Components
Product Category: Aluminum Electrolytic Capacitors
Data Sheet: MAL203856682E3
Description: CAP ALUM 6800UF 20% 25V RADIAL
Series 038 RSU
Ratings -
Packaging Bulk
Tolerance ±20%
Capacitance 6800µF
Part Status Active
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Polarization -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 25V
Lifetime @ Temp. 3500 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.728" Dia (18.50mm)
Height - Seated (Max) 1.457" (37.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ High Frequency 3.312A @ 10kHz