MAL203839101E3
Manufacturers: Vishay BC Components
Product Category: Aluminum Electrolytic Capacitors
Data Sheet: MAL203839101E3
Description: CAP ALUM 100UF 20% 100V RADIAL
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Vishay BC Components
Series 038 RSU
Ratings -
Packaging Tape & Box (TB)
Tolerance ±20%
Capacitance 100µF
Part Status Active
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Polarization -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 100V
Lifetime @ Temp. 3500 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ High Frequency 499.5mA @ 10kHz