MAL202118222E3
Manufacturers: Vishay BC Components
Product Category: Aluminum Electrolytic Capacitors
Data Sheet: MAL202118222E3
Description: CAP ALUM 2200UF 20% 63V AXIAL
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Vishay BC Components
Series 021 ASM
Ratings -
Impedance 40 mOhms
Packaging Bulk
Tolerance ±20%
Capacitance 2200µF
Part Status Active
Applications General Purpose
Lead Spacing -
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial, Can
Voltage - Rated 63V
Lifetime @ Temp. 8000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.827" Dia x 1.496" L (21.00mm x 38.00mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ High Frequency 2.492A @ 10kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 99mOhm