KP1830110011
Manufacturers: Vishay BC Components
Product Category: Film Capacitors
Data Sheet: KP1830110011
Description: CAP FILM 100PF 1% 100VDC RADIAL
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Vishay BC Components
Series KP 1830
Ratings -
Features -
Packaging Bulk
Tolerance ±1%
Capacitance 100pF
Part Status Active
Termination PC Pins
Applications High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.283" L x 0.177" W (7.20mm x 4.50mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP)
Voltage Rating - AC 63V
Voltage Rating - DC 100V
Height - Seated (Max) 0.236" (6.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 100°C