| Manufacturers: | Vishay BC Components |
|---|---|
| Product Category: | Ceramic Capacitors |
| Data Sheet: | K104K15X7RF5TL2 |
| Description: | CAP CER 0.1UF 50V X7R RADIAL |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay BC Components |
| Product Category | Ceramic Capacitors |
| Series | Mono-Kap™ K |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Tolerance | ±10% |
| Lead Style | Straight |
| Capacitance | 0.1µF |
| Part Status | Active |
| Applications | General Purpose |
| Failure Rate | - |
| Lead Spacing | 0.098" (2.50mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Thickness (Max) | - |
| Voltage - Rated | 50V |
| Size / Dimension | 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.220" (5.58mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Temperature Coefficient | X7R |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.23 | $0.23 | $0.22 |